Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umělci: 

Jana Wallingerová- mezzosoprán

Mezzosopranistka Jana Wallingerová, rozená Štefáčková, získala první pěvecké zkušenosti v Šumperském dětském sboru.
Vystudovala konzervatoř v Praze ve třídě Jarmily Krásové
(1993-1999) a v roce 1998 získala druhou cenu na soutěžní přehlídce českých konzervatoří. Byla sólistkou Opery Mozart v Praze (1997-2000), věnovala se interpretaci staré hudby s Ars Cameralis a folklóru s Muzikou Jara.
Po absolutoriu hostovala v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Lola (Mascagni, Sedlák kavalír), v Městském divadle v Ústí nad Labem, kde ztvárnila Lišáka (Janáček, Příhody lišky Bystroušky) a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě jako Serafínka (Perly panny Serafínky) a pastýř Lel (Rimskij-Korsakov, Sněhurka).
Od roku 2000 je sólistkou Národního divadla v Brně. Nastudovala zde velkou řadu mezzosopránových rolí. Z těch nejvýznamnějších stojí za zmínku Rosina (Rossini, Lazebník sevillský), Niklas (Offenbach, Hoffmannovy povídky), Hänsel (Humperdinck, Perníková chaloupka), Nancy (Flotow, Marta), Varvara (Janáček, Káťa Kabanová), Lišák (Janáček, Příhody lišky Bystroušky), Bersi (Giordano, Andrea Chénier), Soňa (Prokofjev, Vojna a mír), Maddalena (Verdi, Rigoletto), Fenena (Verdi, Nabucco), Mercedes (Bizet, Carmen) a další.
Jako Sharon (Ruleta Z. Merty) hostovala na scéně Státní opery Praha. Dlouhodobě spolupracuje i s pražským Národním divadlem, kde vystupuje jako Cherubín (Mozart, Figarova svatba), Káča (Dvořák, Čert a Káča), Lišák (Janáček, Příhody lišky Bystroušky), Kráska (Glass, Kráska a zvíře). V rolích Lišáka, Mercedes a Concepción hostovala také v Divadle J. K. Tyla v Plzni.
Věnuje se koncertní činnosti a spolupracuje s předními českými orchestry: s Českou filharmonií, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími. Spolupracuje s dirigenty jako Serge Baudo, Jiří Bělohlávek, Gerd Albrecht a další. Hostuje v zahraničí (Japonsko, Španělsko, Mexiko, Řecko, Holandsko, Rakousko a Německo).
Za rok 2005 jí byla Národním divadlem Brno udělena cena diváka Diva 2005. Od roku 2001 se hlasově zdokonaluje u sopranistky Natálie Romanové.
www.wallingerova.cz


Sabina Vajdová- klavír

Sabina Vajdová, rozená Třetinová, absolvovala v roce1994 brněnskou konzervatoř, kde studovala u prof. Hedviky Vláčilové. V roce 1994 získala čestné uznání na soutěži North London musical Festival v Londýně.

Od roku 1994 pokračovala ve studiu na Janáčkově akademii muzickych umění u prof Zdeňka Hnáta. Studium ukončila v roce 1999 státní zkouškou. Během svých studií vystupovala u nás i v zahraničí. Od roku 1996 spolupracuje s Janou Wallingerovou v komorním duu a vystupují pravidelně na koncertech pořádaných mimo jiné Nadací B Martinů, L. Janáčka a dalších. Pro Český rozhlas nahrály písňové cykly B. Smetany, A. Dvořáka, B. Martinů, V. Kaprálové a P. Ebena.

Sabina Vajdová se věnuje také pedagogické činnosti a pracuje i jako spoluorganizátor klavírních kurzů a seminářů.


Pavel Wallinger- housle

Pavel Wallinger vystudoval Konzervato
ř Brno u Jana Stanovského a Janáčkovu Akademii múzických umění v Brně pod vedením emeritního člena Janáč
kova kvarteta Adolfa Sýkory.
Během studia získal významná ocenění, mezi nimi například 1. cenu v soutěži „Beethovenův Hradec“ (1985), zúčastnil se kurzů v Německu (Bayreuth) a Rakousku (Semmering) a působil v mládežnickém orchestru Gustava Mahlera pod vedením Claudia Abbada. 
V roce 1986 založil Wallingerovo kvarteto, které se brzy proslavilo svými soutěžními úspěchy („O cenu Beethovenova Hradce“ (1987) – 1. cena, „Pražské jaro“(1988) – čestné uznání, „International String Quartet Competition v Evianu“ (1990) - 3. místo a cena Prix Espace) a s velkým ohlasem koncertuje na stovkách koncertů v Evropě, Americe a Africe.
Jako sólista se Pavel Wallinger představil s významnými českými hudebními tělesy (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, komorní orchestr Musici Boemi).. 
V roce 1992 se stal koncertním mistrem Státní filharmonie Brno (nyní Filharmonie Brno), s níž účinkoval v největších světových metropolích, natáčel pro různé rozhlasové a televizní společnosti a velká hudební vydavatelství (Supraphon, Sony BMG) a spolupracoval s proslulými dirigenty (Sir Charles Mackkeras, Christoph Campestrini, Aldo Ceccato, Gaspar Richter, Enoch zu Guttenberg, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek, Petr Altrichter, Tomáš Hanus a další)
V současnosti se věnuje intenzivní komorní a sólové hře v ansámblech doma a v zahraničí (hostující koncertní mistr v komorním orchestru Camerata Bern) a od roku 2006 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.
www.wallinger.cz